Mermer borsası kurulmalı

Mermer borsası kurulmalı

MUĞLA - Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Gavcar, mermer ihracatının mümkün olduğunca işlenmiş halde yapılması gerektiğini belirterek, özellikle fiyat konusunda mermer işletmelerinin ortak hareket etmelerini sağlamak için mermer borsası kurulmasını gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin 2004-2010 yılları arasında doğaltaş ihracatında yüzde 154 artışla 2,6 milyon tondan 6,6 milyon tona yükseldiği bildirildi. İhracat gelirinin ise 621 milyon dolardan yüzde 152 artışla 1 milyon 568 bin dolara ulaştığı kaydedildi.

Prof. Dr. Erdoğan Gavcar, ülkede mermercilik sektöründe yaklaşık 800 ocak, bin 500 fabrika ve 7 bin civarında atölyenin faaliyet gösterdiğini söyledi. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre 5 milyar metreküp mermer rezervi ile dünya mermer potansiyelinin yüzde 40’ına sahip olunduğunun altını çizen Erdoğan Gavcar, “Toplam rezervi 13,9 milyar ton olan Türkiye’nin 1,6 milyar ton civarındandaki görünür rezervi, bugünkü temposuyla dünya tüketimini 80 yıl karşılayabilecek düzeydedir.” dedi.

Dünya mermer ihracatında ilk sıralarda Çin, İtalya, Hindistan, İspanya ve beşinci sırada Türkiye’nin geldiğini anlatan Gavcar, “İhracatımız blok mermer, işlenmiş mermer, blok granit ve işlenmiş granit olarak yapılmaktadır. 2004-2010 arasında doğaltaş ihracatımız, yüzde 154 artışla 2,6 milyon tondan 6,6 milyon tona yükselmiştir. İhracat geliri ise 621 milyon dolardan yüzde 152 artışla 1 milyon 568 milyon dolara ulaşmıştır. 2010 yılı doğaltaş ihracatının yüzde 53’ünü işlenmiş ürünler oluşturmaktadır. İhracatın en önemli kısmını oluşturan işlenmiş mermer ve traverten ihracatında ilk sıralarda ABD, Irak, Suudi Arabistan, İngiltere, Libya ve diğer ülkeler gelmektedir.” diye konuştu.

Mermerin işlenerek ihraç edilmesiyle daha büyük kazançlar elde edilebileceğini vurgulayan Gavcar, “Blok mermer ihracatında en önemli alıcılar Çin, Hindistan, Suriye, Tayvan ve İtalya’dır. Mermer ihracatımız, mümkün olduğunca işlenmiş halde yapılmalıdır. Blok halinde yapıldığı zaman Çin ve İtalya gibi ülkeler bizim mermerimizi işleyerek kendi ürünleri gibi kendi markalarıyla satmaktadırlar. Bu ülkeler en büyük üretici, en büyük ihracatçı ve ithalatçı konumundadırlar. Mermeri blok yerine işlenmiş olarak ihraç edersek, daha fazla kişiye iş imkanı sağlanacağı gibi daha fazla katma değer oluşturulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ulusal ve uluslararası piyasalarda başarılı olmak için mermer işletmelerinin kalite, fiyat ve hizmet üçgenini çok iyi değerlendirilmesi gerektiği savunan Gavcar, bunların yanında tanıtım, üretim planlama, kalite kontrol, ambalajlama, nakliye, sektörel örgütlenme ve benzeri konularda şirket stratejileri oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Gavcar, mermer sektöründe karşılaşılan sıkıntılar ve çözüm önerilerini ise şu şekilde sıraladı: “Mermer üretiminde atıklar oluşmaktadır. Bunların çevreye zarar vermeden değerlendirilmesi gerekmektedir. Mermer atıklarının kağıt, plastik ve seramik sanayisinde, lastik üretiminde, yem üretiminde, boya ve sıva endüstrisinde kullanılabileceği kanıtlanmıştır. Mermer çamuru, termik santrallerin baca gazı arıtma tesislerinde kireçtaşı yerine kullanılabiliyor. Meslek yüksekokullarındaki mermercilik bölümü öğrencileri tercih edilmeli. Küçük işletmelerin, biraraya gelerek kendi markalarını oluşturmaları gerekiyor. Özellikle fiyat konusunda ülkemizdeki mermer işletmelerinin ortak hareket etmelerini sağlamak için mermer borsası kurulmalıdır. Avrupa ülkelerinde oluşan ve oluşabilecek ekonomik krizlere karşı ihracat için alternatif ülkeler araştırılmadır. Mermerlerin taşıma maliyeti oldukça yüksektir, bu yüzden diğer sektörlere yapılan mazot yardımları mermer taşımacılığı için de uygulanmalıdır. İşletmelerimiz, madencilik fonundan ve teşviklerden yararlanmalıdırlar.”